Іспит для мігранта, Російська планета

10.08.2015

З осені цього року, гастарбайтерів зобов’яжуть мати «довідки» про те, що вони знають історію Росії, її закони, а також вміють говорити по-російськи.

«Потрібні працівники зі знанням російської мови» — сьогодні подібні фрази в оголошеннях про вакансії вже нікого не дивують. І все ж читати їх якось ніяково. Подібне відчуття виникає і при зустрічі з рекламними написами: «смачний піражкі» або «магазин аткрыто».

В останні роки Москва все більше стає привабливою для трудових іммігрантів, кількість приїжджих зростає з кожним роком. За даними Федеральної міграційної служби, щорічно в Росію в’їжджають 13-14 мільйонів осіб і 77% з них — громадяни країн СНД, 10% — громадяни країн ЄС. При цьому близько третини в’їжджають знаходяться в країні нетривалий час. На середину квітня 2012 року в Росії було близько 9,7 мільйона іноземних громадян, з них 3,5 мільйона приїхали не для трудової діяльності, а ще 3,7 мільйона — група ризику.

Роботодавці, у гонитві за дешевою робочою силою часто закривають очі на відсутність елементарних комунікативних можливостях заробітчанина. Звідси і народжуються співробітники, які на будь-яке питання розуміюче кивають головою. Очевидно, подібна неграмотність на руку багатьом роботодавцям: такий робітник не буде вимагати підвищення зарплати, не піде скаржитися в контролюючі організації.

Зі слів начальника відділу міжнародного та міжрегіонального трудового обміну столичного департаменту праці та зайнятості Андрія Кубышкина, «рівень знання російської мови для мігрантів, які приїжджають з країн колишнього СРСР, все нижче і нижче з кожним роком. У молодих людей з Таджикистану і Узбекистану часто словниковий запас складається з 10, у кращому випадку 20 російських слів. Враховуючи складність роботи на будівництві та в інших сферах, цього недостатньо».

Дана проблема вже не перший раз обговорювалася на державному рівні, та зміни в законодавчій сфері не змусили себе чекати. З 7 травня 2012 року, згідно з указом президента «Про забезпечення міжнаціональної злагоди», законодавчі акти країни повинні до листопада цього року внести таку поправку — «введення обов’язкового іспиту з російської мови, історії Росії, основ законодавства Російської Федерації для трудящих-мігрантів, за винятком висококваліфікованих фахівців».

Таким нововведенням передбачається вбити одразу кількох зайців. Перше – вирішити питання грамотності приїжджих. Не тільки в плані спілкування, але і знання законів. «Мігранти, приїжджаючи в Росію, повинні чітко розуміти, які документи їм потрібні, де і яким чином їх можна отримати. Це допоможе їм не потрапити у тенета ділків, які будуть пропонувати нібито легальні, а насправді підроблені документи», каже Кубишкін.

Друге, на думку «Независимой газети», такі правила торкнуться лише громадян країн, що не входять в Митний союз. Хоча в указі президента нічого не йдеться про якісь відмінності, але статуту Митного союзу вже передбачає рівне право («пільги») громадян з країн об’єднання на отримання роботи в будь-якій із країн-членів. Таким чином, як зазначає видання, буде здійснено прихований тиск на держави поза кола ТЗ.

Третім «зайцем» стане фінансова прибуток. Курси російської мови, а також іспити будуть коштувати грошей. Наприклад, репетитори за викладання «російської мови як іноземної» беруть не менше півтора тисяч рублів за заняття. Враховуючи, що середній місячний дохід столичних гастарбайтерів рідко перевищує 15 тисяч рублів, то введення обов’язкової русифікації значно вдарить по їхній кишені.

Багато експертів вважають такі заходи корисними, приводячи в приклад міжнародний досвід. Загальновідома практика складання мовних іспитів для отримання дозволу на роботу. Наприклад, у Великобританії і Австралії необхідно мати сертифікат IELTS (International English Language Testing System). А в США офіційно цей документ потрібно не завжди, але фактично роботодавця цікавлять результати IELTS або TOEFL (Test Of English as а Foreign Language).

Якщо подібна практика поширена в нашій країні, то на скандально знаменитий вислів Філіпа Кіркорова: «Навчися говорити спочатку по-російськи правильно!», будь законослухняний іноземний громадянин зможе відповісти: «Я вмію. У мене навіть довідка є».

Короткий опис статті: іспити З осені цього року, гастарбайтерів зобов’яжуть мати «довідки» про те, що вони знають історію Росії, її закони, а також вміють говорити по-російськи. іспит, мігранта

Джерело: Іспит для мігранта — Російська планета

Також ви можете прочитати